Mint a rossz vicc mondja: írtam IQ-tesztet, de szerencsére negatív lett. 😀
Szóval: a rövid történet – hosszan, ahogyan – Nyájas Olvasó – azt nálam már megszokhattad. Még 2022. ápr. 19-én, egy keddi napon, pontosan 15:30-kor iratkoztam fel a Mensa HungarIQa tesztértesítőjére, mert úgy éreztem, hogy szeretnék ennek az elitszervezetnek a tagja lenni. Még a Rendőrségnél dolgoztam és a honlapon közölt információk szerint arra számítottam, hogy legkésőbb augusztusra megírhatom a tesztet. Végül erre több, mint 1 évet kellett várni: 2023. jún. 5-én, hétfőn, egészen pontosan 10:58-kor kaptam meg az értesítő kör e-mailt a helyi Mensa csoport vezetőjének aláírásával, hogy június 24-én végre lesz Mensa felvételi IQ-teszt Pécsett. Az érdeklődő feliratkozásom és a teszt megírása között pontosan 431 nap, azaz 1 év, 2 hónap és 5 nap telt el.
Elég sokat változtak az életkörülményeim az elmúlt egy évben, így elég sokat gondolkodtam róla, hogy szeretném-e megírni a tesztet? Végül arra jutottam, hogy ezt egy erőpróbának, egy jó mókának fogom fel és jelentkezem a tesztre. Végül – pár nap gondolkodási idő után, 2023. jún. 9-én, pénteken, 7:43-kor fizettem be az IQ teszt árát, 6000 Forintot.
„A Mensa tesztek hossza és szerkezete helyenként változhat, és attól is függ, hogy melyik típusú tesztet veszed. Az alábbiakban azonban néhány általános információt találsz a Mensa tesztekről:
Általános Képességteszt (Standard Battery Test): Általában ezt a tesztet használják az Egyesült Államokban, és ez tartalmazza a legtöbbféle kérdést. Ez a teszt általában 7 különböző részből áll, és összesen körülbelül 200 kérdést tartalmaz. Az egyes részek között gyakran vannak rövid szünetek, és az egész teszt körülbelül 2 órát vesz igénybe.
Culture Fair Intelligence Test (CFIT): Ez a teszt kifejezetten kulturálisan semleges, és nem tartalmaz verbális kérdéseket. A CFIT 3 részből áll, és összesen 50 kérdést tartalmaz. Az egyes részek között szünetek vannak, és az egész teszt körülbelül 1,5 órát vesz igénybe.
A kérdésekre fordítható idő szintén változik a teszttípustól és a részegységtől függően. Néhány részben a kérdésekre általában 2-3 perc áll rendelkezésre, míg más részekben 5-10 percet kaphatsz egy-egy kérdésre. A tesztek általában úgy vannak kialakítva, hogy a vizsgáztatók elmondják, mennyi idő áll rendelkezésre az egyes részekben, mielőtt elkezdenéd azokat.
Mindenekelőtt javasolt, hogy a teszt előtt érdeklődj a helyi Mensa szervezetnél a teszt pontos struktúrájáról és menetéről.
Az általad említett időtartam alapján úgy tűnik, hogy a Culture Fair Intelligence Test-et (CFIT) fogod kitölteni. Ez a teszt általában 1-1,5 órát vesz igénybe, amit hozzáadunk a bevezető előadás időtartamához. A CFIT a kulturálisan semleges kérdéseiről ismert, amelyeket úgy terveztek, hogy minimalizálják a nyelvi és kulturális előítéleteket. A teszt három részből áll, amelyek a nem verbális képességeket mérik, mint a mintafelismerés és a logikai gondolkodás.
Azonban fontos megjegyezni, hogy a pontos teszt, amelyet kitöltesz, a helyi Mensa szervezet döntésétől függ. Javasolt, hogy vedd fel a kapcsolatot velük a teszt pontos részleteiért.
A Culture Fair Intelligence Test (CFIT), vagy „Kultúra-semleges Intelligenciateszt”, a verbális képességektől függetlenül méri az általános intelligenciát. A CFIT a következő feladattípusokat tartalmazza:
- Minta felismerése: Ebben a részben a vizsgázónak meg kell határoznia a logikai folyamatosságot vagy a mintát a bemutatott képek között, és ki kell választania a hiányzó elemet vagy a következő logikai lépést a sorban. Példa: Négy négyzet kerül bemutatásra, mindegyiknek más és más az elrendezése vagy a mintázata, és a vizsgázónak ki kell választania az ötödik opció közül azt, amely a logikusan következő a sorban.
- Klasszifikáció: A vizsgázónak a hasonlóságok és különbségek alapján csoportokba kell rendeznie az objektumokat vagy a formákat. Példa: Több különböző formát vagy objektumot mutatnak be, és a vizsgázónak ki kell választania az ötödik opcióból azt, ami nem illik bele a többi közé.
- Mátrixok: A vizsgázónak meg kell találnia a hiányzó elemet egy mátrixban, ami általában szabályokat vagy mintákat követ. Példa: A vizsgázónak egy 3×3-as mátrixból, melyben soronként és oszloponként minta vagy szabály követhető, ki kell választania a hiányzó elemet az öt lehetőség közül.
Ezek a feladattípusok segítenek mérni az ember logikai és analitikai képességeit, a mintafelismerést és a nem-verbális problémamegoldó képességeket. Minden teszt szekció időre van korlátozva, és az egész teszt általában 1-1,5 órát vesz igénybe.
Fontos megjegyezni, hogy bár a CFIT a verbális képességektől függetlenül igyekszik mérni az intelligenciát, még mindig jelentős mértékben támaszkodik a vizuális és logikai képességekre, és ezért nem alkalmas minden típusú intelligencia mérésére.”
Ez nagyjából pontos volt.
A regisztráció előzetes, a mensa.hu oldalon történik: itt kiválasztod a számodra kedves helyszínt és időpontot, majd SimplePay-jel megfizeted a jelen sorok írásakor 6000 forintnyi tesztírási díjat. A számlát és a visszaigazolást gyakorlatilag azonnal megkapod.
Maga az élőszereplős happening a regisztrációval kezdődik, amely esetünkben 13:45-kor kezdődött. Itt egy fényképes igazolvánnyal azonosítod magad, majd alá kell írni egy jelenléti ívet, amellyel jóváhagyod, hogy az előzetesen megadott adataid helyesek. Ez fontos, mivel a kortársaid értékeivel hasonlítják össze az IQ-dat: az életkor miatt többletpontokat kapsz majd, de erről nem hallottunk többet. Ilyen vagy ehhez hasonló karszalagot kapsz, ha sikeresen regisztrálsz: csak ilyennel írhatsz tesztet.
Utána egy 60-90 perces, előzetes előadást kell végighallgatni, amely alapvetően szükséges ahhoz, hogy megírhasd a tesztet: itt kapsz némi információt az intelligenciamérés történetéről, az alapfogalmakról és arról, hogy mi fog történni a továbbiakban? Ezt nekünk a tesztgazda tartotta: nekem tetszett a muksó humora, de érezhető volt, hogy hosszú évek alatt kimunkált panelekből rakja össze az előadását. Alapvetően az információk 80-90%-val már tisztában voltam: pedagógiából tanultunk Wechslerről és Binet-ről, illetve a IQ haranggörbéjéről, satöbbi. Ami újdonság volt számomra, az a fluid és a kristályos (kikristályosodott) intelligencia közötti különbség. A „fluid” és a „kristályos” intelligencia két különféle intelligenciatípust jelöl, melyeket a pszichológus Raymond Cattell hozott létre a 20. század közepén.
- Fluid (folyékony) intelligencia: Ez a képességünk új problémák megoldására, új információk feldolgozására és logikai következtetések levonására olyan helyzetekben, ahol a megszokott vagy korábban tanult tudásunk nem alkalmazható. A fluid intelligencia a gondolkodás sebességét és rugalmasságát is magában foglalja, és általában az agy biológiai, neurológiai funkcióival kapcsolatos.
- Kristályos (kristályosodott) intelligencia: Ez a tudásunk és tapasztalataink összességét jelenti, beleértve a kulturális tudásunkat, az általános ismereteinket, a lexikai tudásunkat, és a konkrét tényeket, adatokat. A kristályos intelligencia a tanulás és a tapasztalatok eredményeként nő, és gyakran az életkorral együtt nő.
Röviden összefoglalva, a fluid intelligencia a problémamegoldó képességeinket és az új helyzetekben való alkalmazkodásunkat, míg a kristályos intelligencia a megszerzett tudásunkat és ismereteinket jelenti. A Mensa IQ teszt a fluid intelligenciánkat méri.
A társaság létszáma a honlapon szereplő más helyszínekhez képest nagynak számított. Körülbelül 53-an voltunk: legalább is az elindulásom pillanatában ennyien voltunk feliratkozva. Végül beesett pár „elveszett lélek” az utolsó pillanatban. A társaság nálunk eléggé vegyes volt: több bölcsész, egy pszichológus, egy marketinges, a többiekről ez nem derült ki.
Persze volt itt is marketing: megtudhattuk, hogy miért jó a Mensa tagjának lenni? Saját mobilflottájuk, bakszámlacsomagjuk és hihetetlen kapcsolati hálójuk, Facebook-csoportjaik vannak. Meglátjuk, hogy sikerül-e ide (is) bekerülni?
Az előadás után 10 perc szünet következett, majd még a szünetben kiosztották a válaszlapot és a tesztfüzetet, amelybe nem volt szabad írni. Kaptunk repiceruzát és repiszőlőcukrot (én kettőt is kaptam) – erős javaslat volt, hogy ezzel írjuk meg a tesztet. A válaszlapra rá kellett írni az adatainkat, illetve a tesztfüzet változatának betűjelét. Én a „B” változatot írtam, a kék színű füzetet. Furcsállom ma is, hogy ceruzával kell kitölteni egy tesztet, de ez nem egyedülálló: anno a TELC nyelvvizsgát is ceruzával kellett kitölteni, ezt pedig Frankfurtban javították.
A tesztgazda azt ígérte, hogy a pszichológusuk 2 héten belül ki fogja értékelni a teszteket és jelentkezni fognak e-mailben.
Abszolút nem függ a sikertől semmi, inkább csak egy jó játék volt.
Mindenkinek ajánlom, hogy próbálkozzon meg a teszttel, ha ingert érez a tagságra vagy csak a természetes kíváncsiság hajtja, hogy vajon milyen IQ-ja lehet? Bíztató, hogy a tesztgazda szerint a jelentkezők 58%-a bekerül a Mensába.
UPDATE (2023. 07. 11.): Nem szerettem volna erre egy külön posztot vesztegetni – nehogy azt lehessen hinni, hogy savanyú a szőlő -, de tegnap délelőtt 9:45-kor, 2 hét várakozás után dőlt el, hogy végül nem jutottam be a Mensa-ba. Körülbelül 10%-kal maradtam el a bejutási eredménytől. Bevallom férfiasan: többet és jobbat vártam – magamtól. Most egy évig biztosan nem mehetek tesztet írni, de jó kérdés, hogy 2024 nyarán fogok-e újra tesztet írni? Jelenleg nem látom értelmét (főleg, hogy 5 évig tárolva van a teszteredmény), dacára, hogy több olyan tényező is volt, ami gátolt, mint pl. hogy éhesen mentem tesztet írni, csak a helyszínen kapott szőlőcukrokból tudtam töltekezni.
Nem ettől függ, hogy intelligens/bölcs/művelt vagyok persze, mert jelenleg is 6 tanulmányom dolgozom a munkatársammal kvázi egyszerre, amelyből 3 már lektorálás alatt van. Azért persze gratulálok magamnak a jó eredményért és az sem pocsék, hogy a teszt szerint az emberiség 80-85%-tól nagyobb IQ-m van!
What do you think?
Show comments / Leave a comment